Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rusza pomoc klęskowa

Rusza pomoc klęskowa

Na dostarczenie dokumentów są cztery tygodnie, ale im wcześniej wpłyną do Agencji Restrukturyzacji, tym szybciej pieniądze trafią na konta rolników. Od dziś do do 31 października przyjmowane są wnioski o nadzwyczajną pomoc klęskową. Największe żniwo w uprawach rolnych zebrała w tym roku susza, która najbardziej dała się we znaki rolnikom z zachodniej i centralnej Polski.

- Ale kiedy mówimy na przykład o podtopieniach, bo takie też miały miejsce, no to mówimy o województwie małopolskim czy podkarpackim. I tam spodziewamy się, akurat w tej kwestii, wniosków całkiem sporo - wyjaśnia Tomasz Nowakowski, p.o. prezesa ARiMR.

Rekompensaty z budżetu krajowego przewidziane są dla gospodarstw poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Jak tłumaczy Tomasz Nowakowski, niezbędnym załącznikiem do ubiegania się o pomoc jest protokół szacowania, który jest przygotowany przez urzędy gmin, samorządy i zatwierdzany przez urzędy wojewódzkie. Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski dodaje, że rusza już możliwość składania wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - dla tych rolników, którzy już mają protokoły zatwierdzone przez urząd wojewódzki. Dzięki temu nie będą musieli oni zbyt długo czekać na wypłatę pieniędzy. Cały proces nie powinien potrwać dłużej, niż kilka dni.

W zależności od wysokości strat oraz obsady bydła, owiec, kóz lub koni, pomoc będzie wynosić od 250 złotych do 1000 złotych (do hektara). Minister rolnictwa przypomina, że najwyższa pomoc należy się tym rolnikom, którzy mają ubezpieczonych przynajmniej 50% swoich użytków - od dowolnego ryzyka.

W przypadku, gdy straty w całym gospodarstwie przekraczają 30%, pomoc będzie realizowana z tak zwanej formuły wyłączeniowej. Jeżeli są niższe - z de minimis. Limit dla jednego gospodarstwa to równowartość 20.000 euro do wykorzystania na trzy lata.

Źródło: "ROL - PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności