Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dla poszkodowanych

Dla poszkodowanych

100 tysięcy na nawodnienia w gospodarstwach i nawet tysiąc złotych do hektara dla poszkodowanych przez suszę - między innymi o takie wsparcie będą mogli ubiegać się rolnicy. Wczoraj Rada Ministrów zajmowała się uchwałą w sprawie programu pomocy dla poszkodowanych przez brak opadów i inne zjawiska atmosferyczne. Deszczownia w szczerym słońcu odpoczywa. Dopiero w nocy, kiedy temperatura będzie niższa - z działka tryśnie chłodna woda pompowana ze studni głębinowej. Jak mówi Piotr Kraśnicki, dzięki deszczowni skutki suszy są mniej odczuwalne.

- Da się dłużej utrzymać tę łąkę zieloną. Nie tak szybko się marnuje, jak przyjdą deszcze ciepłe to szybciej odrasta trawa. Także więcej trawy w ciągu roku można uzyskać - wyjaśnia Piotr Kraśnicki, hodowca bydła mięsnego, wieś Ostra Góra.

Między innymi na tego typu urządzenia będzie można dostać nawet 100.000 złotych z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wsparcie pokryje połowę kosztów kwalifikowanych inwestycji w nawodnienia. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wnioski w tym działaniu będzie przyjmować od poniedziałku. Z pomocy na nawodnienia będą mogły skorzystać gospodarstwa o powierzchni do 300 hektarów. Natomiast dla wszystkich rolników poszkodowanych przez tegoroczną suszę, deszcze nawalne, grad, huragany, przymrozki wiosenne lub powódź, rząd przygotował dodatkowy program pomocy. Uprawy z oszacowanymi stratami powyżej 70%, będą podlegać wsparciu 1000 złotych do hektara. Powyżej 30% - 500 złotych. Warunkiem uzyskania pełnego wsparcia jest ubezpieczenie minimum połowy uprawy.

- Czy to będzie ubezpieczenie z tytułu wystąpienia gradu, czy nawalnego deszczu, czy przymrozków, czy suszy, jeżeli firmy by ubezpieczały. Nie ma to znaczenia. W protokołach tutaj jest tylko informacja, że rolnik posiada ubezpieczenie - informuje Renata Matuk, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Białymstoku.

W przypadku braku takiego ubezpieczenia wsparcie będzie niższe o połowę. W ubiegłym roku rząd na pomoc suszową przeznaczył 2 miliardy 200 milionów złotych. Według ministra rolnictwa, w tym roku poszkodowani również nie pozostaną bez pomocy. Pieniądze będzie można przeznaczyć choćby na zakup pasz, ale nie tylko.

Uchwała w sprawie programu pomocy ma być przyjęta w najbliższych dniach, po przekazaniu przez wojewodów szczegółowych danych odnośnie suszy. Nabór wniosków ruszy prawdopodobnie w przyszłym miesiącu.

Źródło: "ROL - PETROL" Giełda Paliwowo-Rolna na podstawie: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności