Kukurydza mokra tylko po 300-370 zł/t netto

![]() |
123RF Zdjęcie Seryjne |
Co jest przyczyną tak trudnej sytuacji? Zdanie ekspertów z FAMMU/FAPA wysoka podaż kukurydzy zarówno w skali globalnej, jak i w samej Unii. - Stany odnotują najprawdopodobniej rekordową wysokość produkcji, do czego należy jeszcze dodać zapasy początkowe. Bilans kukurydzy staje się bardzo ciężki. Do końca września br. amerykańscy rolnicy zebrali 12 proc. zasiewów kukurydzy, wobec średniej z lat 2009-2013 wynoszącej 23 proc. Tak więc większość kukurydzy pozostała jeszcze na polach. W październiku wraz ze zwiększającą się dostępnością kukurydzy w Stanach i w Europie, jej ceny będą najprawdopodobniej dalej zniżkować - podają specjaliści z Fundacji.
W krajach Wspólnoty jak informują analitycy ADM, również spodziewane są wysokie zbiory tej rośliny, które mogą przekroczyć 70 mln t a w roku 2013 wynosiły one 64,48 mln t.
- Ceny kukurydzy będą niskie. Będzie to spowodowane nie tylko wysoką podażą samej kukurydzy, ale i zwiększonym udziałem pszenicy paszowej w unijnej produkcji pszenicy. Ze względu na skutki letnich deszczy, jakość ziarna pszenicy w niektórych krajach była stosunkowo niska. Jak podaje ADM, pszenicy paszowej jest pod dostatkiem, a jej ceny są konkurencyjne. To powoduje, że trudno jest sprzedać kukurydzę na cele paszowe - podaje FAMMU/FAPA.
Trzeba też wiedzieć, że na giełdzie w Chicago notuje się obecnie najniższe notowania kukurydzy od pięciu lat. To nie rokuje dobrze dla producentów tej rośliny.
Ceny skupu zbóż i rzepaku w zł/t netto zebrane 8 października 2014 r. na podstawie ankiety telefonicznej pracowników farmer.pl:
Polskie Młyny S.A.
- pszenica konsumpcyjna - 600,
- żyto - 480,
- kukurydza mokra - 325,
- kukurydza sucha - 375.
Lubella
- pszenica konsumpcyjna - 630,
- jęczmień konsumpcyjny - 460.
PZZ Stoisław
- pszenica konsumpcyjna - 565,
- pszenica paszowa - 510,
- żyto konsumpcyjne - 495,
- żyto paszowe - 400,
- jęczmień konsumpcyjny - 480,
- jęczmień paszowy - 470,
- owies - 455,
- pszenżyto - 455,
- łubin - 830.
Źródło: farmer.pl / mt