Ceny zbóż, notowania, aktualności

IZP: Spadek cen kukurydzy wywiera presję na ceny pszenicy paszowej

IZP: Spadek cen kukurydzy wywiera presję na ceny pszenicy paszowej

Ceny kukurydzy z dostawą do portów wynosiły 800-810 PLN/t. Z kolei, ceny kukurydzy mokrej (30 proc. wilgotności) kształtowały się na poziomie 450-480 PLN/t loco punkt skupu.

Spadek cen kukurydzy wywiera presję na ceny pszenicy paszowej. W związku z trwającymi zbiorami kukurydzy, na rynku pojawiło się więcej ofert sprzedaży również pszenicy, gdyż niektórzy producenci robią miejsce w magazynach właśnie pod ziarno kukurydzy.

W zależności od regionu kraju, realne ceny płacone za pszenicę paszową kształtują się w przedziale od 670 PLN/t do 750 PLN/t. Podobnie jak w poprzednich tygodniach, najniższe ceny pszenicy notuje się na wschodzie i południowym wschodzie kraju, a najwyższe na zachodzie i północy.

Ceny pszenżyta paszowego w dalszym ciągu kształtują się na poziomie 680-710 PLN/t, ale rynkowa podaż tego zboża jest mała. Bardzo mało jest ofert sprzedaży żyta paszowego, którego ceny utrzymują się na bardzo wysokim poziomie 700-720 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego). Dlatego też wytwórnie pasz kupują bardzo małe ilości tego zboża lub wstrzymały jego skup. Na rynku notuje się natomiast wzrost ofert sprzedaży jęczmienia paszowego, którego ceny w dalszym ciągu kształtują się w przedziale 680-720 PLN/t.

W dalszym ciągu w miarę stabilnie zachowują się ceny pszenicy konsumpcyjnej. Nabierające tempa zbiory kukurydzy spowodowały pewien wzrost podaży pszenicy konsumpcyjnej na rynku w związku z rotacją składowanych zbóż. Dużo jest ofert sprzedaży pszenicy konsumpcyjnej

z importu, ale przy obecnym bardzo wysokim kursie euro oferty te nie są konkurencyjne w stosunku do cen ziarna krajowego. Ceny pszenicy konsumpcyjnej w zależności od regionu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości, zawartości białka) kształtują się w przedziale od

840 PLN/t do 900 PLN/t. Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego utrzymują się na rekordowo wysokich poziomach i kształtują się w przedziale 850-920 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Źródło: Portal Spożywczy za: Izba Zbożowo-Paszowa